mavera

7 Güzel Adam – Maveracılar Nedir?

7 güzel adam olarak da bilinen, Maveracılar nedir, kimdir, kim! gibi sorulara gelin birlikte cevap verelim. 7 güzel adam yani Maveracılar, 1970’ten sonra Cahit Zarifoğlu önderliğinde İslamcı şiir yapısıyla oluşmaya başlamıştır. İkinci Yeni‘nin şiir türüne getirdiği özgürlükçü yapılardan yararlanmıştırlar. Şiir anlayışları Necip Fazıl Kısakürek ile Sezai Karakoç’un şiirleriyle şekillenmiştir.

Maveracılar İsmi Nereden Gelmektedir?

Mavera, 1976-1990 senelerinde yazı yayımlayan aylık edebiyat dergisinin ismidir. Derginin kurucuları Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Erdem Beyazıt, Mehmet Akif İnan, Bahri Zengin, Alaeddin Özdenören, Ersin Nazif Gürdoğan ve Hasan Seyyithanoğlu’dur.

Mavera adlı derginin çıkış gerekçesini, Rasim Özdenören’in mektubuyla kamuoyuna duyuru yapılır. Bu mektupla beraber, Mavera dergisinin misyonu açıklanır.

Yedi Güzel Adam kimleri anlatıyor?

Cahit Zarifoğlu, Erdem Beyazıt, Mehmet Akif İnan, Rasim Özdenören, Ali Kutlay, Nuri Pakdil ve Alaeddin Özdenören’i anlatmaktadır.

mavera

Maveracılar Özellikleri

Mavera şiiri büyük ölçüde saf şiir özelliklerini taşır. Şiirde ses öğesini aşırı önemserler. Hatta anlam çoğu zaman şiirdeki seslerin arkasına gizlenmektedir. Mavera, bir yaşama biçimi, öz uygarlığımızı yeniden yürürlüğe koyma davasını güdenlerin edebiyat aşkıyla yananların buluşma yeridir.”

İnsan ” BEN ” in derinliklerini şiire taşıma gayretleriyle varoluşçu ve sürrealizm felsefeden etkilenirler. Bu etkilenme yalnızca bunların araçlarını kullanmalarıyla sınırlıdır. Zira bu felsefelerin kabulleriyle, şiiri metafiziksel bir yaklaşımla oluşturmaları, insanın ve ” öz ” kökenini Tanrı’ya dayandırmaları ve şiirlerinde aşırı bir şekilde mistik öğe kullanmaları bakımından Maveracıların kabulleri örtüşmez.

Maveracıların Temsilcileri Kimlerdir?

Maveracıların temsilcileri, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Erdem Beyazıt, Mehmet Akif İnan, Alaeddin Özdenören, Ersin Nazif Gürdoğan ve Hasan Seyyithanoğlu’dur. Maveracıların en güçlü temsilcileri ise Cahit Zarifoğlu, Erdem Beyazıt ve Alaeddin Özdenören’dir

Bu yazımıza göz at; Edebi Akımlar ve 10 Anahtar Kelime

Hakkında Tolwon.Com

İnsanların en hayırlısı insanlara faydası olandır. Türk Edebiyatına dair her şey tolwon.com 'da sizleri bekliyor..

İlginizi Çekebilir!

Dilbilgisinde Zarf Nedir? 5 Zarf Türleri Açıklaması

Zarf diğer adıyla “belirteç” dil bilgisinde yer alan sözcük türlerinden biridir. Eylem yöneltilen soruların cevabı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir