edebi mektup

Edebi Mektup Nasıl Yazılır

Edebi mektubun ne olduğu ve özellikleri birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Sanat eseri değeri taşıyan edebi mektupların nasıl yazıldığı ve nasıl dönemin edebiyat anlayışını yansıttığını birçok kişi araştırır. Özellikle mektup türünden ayrılan yönlerinin bilinmesi edebi mektubu anlamak için gereklidir. Yazıldığı döneme ışık tutan ve o dönemin anlaşılmasını sağlayan edebi mektuplar günümüzde oldukça önemli belgeler olarak kabul edilir. Bir edebiyatçının ya da sanatçının duygu ve düşüncelerini yazdığı eserlere edebi mektuplar denir. Tüm düşünceleriyle birlikte dönemin sanat anlayışı da bu yazılarda bulunur.

Edebi Mektup Nedir ve Nasıl Yazılır?

 Bir edebiyatçının ya da sanatçının sanat görüşü ile ilgili bilgiler yazdığı tür edebi mektup olarak bilinmektedir. Bir belge niteliğinde olduğundan edebi mektuplar birçok kişi tarafından önemsenmektedir. Bu mektuplar üzerinden dönemin düşünceleri ve edebi özellikler anlaşıldığından edebi mektuplar belge niteliğindedir. Sanatçıların doğal görüşlerini ve dönemin görüşünü yansıtan edebi mektuplar bir hayli fazladır. Edebi mektuplarda samimi bir dil kullanılır. Mektup içerisinde yer verilecek olan bilgiler içten bir şekilde okuyucuya yansıtılır. Daha sonra belge niteliği taşıyacağından doğru bilgiler bulundurur. Dönemin genel kültür anlayışını ve dünya görüşünü anlamak için çoğu zaman edebi mektuplara bakılır.

edebi mektup

Edebi Mektup Özellikleri Nelerdir?

 Edebi mektupların içinde yazıldığı dönemin duygu ve düşünceleri yer alır. Yazar bu yazılarda karşısındaki kişilere yol gösterir ve öğüt verir. Edebi mektuplar yazım özellikleri açısından kişilere yardımcı olan ve yol gösteren mektup şeklidir. Bu mektuplar herkese açık şekilde yazılır ve isteyen herkes edebi mektupları okuyabilir. Dilinin ağır olmaması ve yalın olması sebebiyle herkesin kolay bir şekilde okuyabildiği bir mektup türüdür. Günümüzde edebi mektuplar her ne kadar yaygın olarak kullanılmıyor olsa da eski dönemlerde oldukça fazla kullanılan ve etkili olan bir mektup türüydü.

İlk Edebi Mektup Nedir?

 İlk mektup örneği 16.yy.’da Fuzuli tarafından yazılmış olan Şikayetname olarak kabul edilir. Aynı zamanda Şinasi’nin annesine yazmış olduğu mektup da ilk edebi mektup örneklerinden biridir. Türk edebiyatında Milli Edebiyat Dönemi itibariyle edebi mektup daha fazla kişi tarafından yazılmış ve yaygın bir tür haline gelmeye başlamıştır.

Hakkında Tolwon.Com

İnsanların en hayırlısı insanlara faydası olandır. Türk Edebiyatına dair her şey tolwon.com 'da sizleri bekliyor..

İlginizi Çekebilir!

Dilbilgisinde Zarf Nedir? 5 Zarf Türleri Açıklaması

Zarf diğer adıyla “belirteç” dil bilgisinde yer alan sözcük türlerinden biridir. Eylem yöneltilen soruların cevabı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir