edebi metin nedir
edebi metin nasıl okunur

Edebi Metinler Nasıl Sınıflandırılır? Edebi Metin Türleri Nelerdir?

Edebi Metinler Nasıl Sınıflandırılır? Bir çoğumuz edebi metin ne demek biliriz ama kelime anlamını tam olarak bilmemekteyiz. Edebi metin, insanların kendi iç dünyasında onları etkilemek ve yazı ile zevk vermek için yazılan metinlere denir. Edebi metinler kendi arasında: sözlü anlatım ve yazılı anlatım olmak üzere ikiye ayrılır. Yazılı anlatım ise kendi içinde tekrardan ikiye ayrılır. Sanatsal metinler ( Kurmaca metinler) ve Öğretici metin olarak ikiye ayrılır. Bu iki kategori de tekrardan kendi içinde ayrılır. Bizim için önemli olan bu metinlerin kendi arasında nasıl sınıflandırıldığıdır.

Edebi Metinler Nasıl Sınıflandırılır? Edebi Metin Türleri Nelerdir?

edebi metin nedir
edebi metinler

Öğretici Metinler Nedir

 Bu metinlerin amacı bir konuda insanları bilgilendirmek veya olan bir olay hakkında bir şeyler söylemek için yazılır. Konular hakkında bilgi vermek ve Öğretmek amacıyla yazılır. Genellikle ele aldığı konular bilimsel gerçekler, günlük yaşantından alıntılar ve bilimsel gerçekliklerdir. Anlatılan metinin özelliği genel olarak genel ve mutlak bilgileri ele alır. Yani içinde duygu ve düşünce pek fazla bulundurmadan öğretmeye amaçlar. Ele alınan konuyu savunmak için örneklenme ve kanıt sunmaya yaparak düşünce desteklenir. Laf kalabalığı yapmadan anlatılmak istenen sade bir şekilde anlatılır. Genellikle ansiklopedi gibi kitaplarda kullanılır. Edebiyatımızın belirli bir kısmını öğretici metinler oluşturur.

Sanatsal Metinler Nedir

 Öğretici metinlerin aksine sanatsal metinler, kişinin iç dünyasına duygu ve zevk uyandırmayı amaçlar. Masal, desten, roman örnek verilebilir. Anlatma biçimi olarak anlatım tarız önde tutulur. Mecaz, yan ve diğer anlamlarla okuyucunun hayal dünyasını oluşturmaya çalışır.

Anlatmaya Bağlı Metinler Nedir

 Daha önce yaşanmış veya yaşanabilecek olayların yazarın yorumları ile harmanlanması ile oluşur. Bu tür metinlerin en önemli kısmı olay örgüsüdür. Anlatmaya bağlı metinler olduğundan olay örgüsü yaşanmaz, düzenlenir. Olay örgüsü; yer, zaman ve kişilerdir. Gözlemci, İlahi ve Kahraman bakış açısı olmak üzere toplam üç tip bakış açısı bulundurur.

Göstermeye Bağlı Metinler Nedir

 Göstermeye bağlı metinlerde olaylar sergilenmek üzerine yazılır. Anlatımcı bir metinden daha çok yazıya dökülen şeyin hareketlerle kullanılmasını amaçlar. Genel olarak bu metinler Tiyatro ve bu tarz sergilenebilen türler için yazılır. Metinlerde kurmaca olay örgüsü kullanılır. Amaç doğaçlama yaparak izleyicinin önünde canlandırmaktır.

Bu yazılara göz at!

Hakkında Tolwon.Com

İnsanların en hayırlısı insanlara faydası olandır. Türk Edebiyatına dair her şey tolwon.com 'da sizleri bekliyor..

İlginizi Çekebilir!

Dilbilgisinde Zarf Nedir? 5 Zarf Türleri Açıklaması

Zarf diğer adıyla “belirteç” dil bilgisinde yer alan sözcük türlerinden biridir. Eylem yöneltilen soruların cevabı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir