ikinci yeniler
ikinci yeniler

Hangi Şair İkinci Yeni Akımına Dahildir?

Hangi Şair İkinci Yeni Akımına Dahildir?

İkinci Yeni Akımı nedir?” “Hangi Şairler Bu Akıma Dahildir?” gibi soruların cevabı bu yazıda verilecektir. İkinci Yeni Akımı, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı için oldukça önemli bir akımdır. Günümüzde de popülerliğini sürdürmektedir.

 Türkçe’nin geniş ve zengin bir dil olması ve Türk edebiyatına gönül veren çok başarılı şairlerin bulunması Türk şiirinin oldukça geniş ve birçok akıma sahip olmasına sebep olmuştur. İkinci Yeni akımı, Garip akımı gibi akımlar bu akımlardan sadece bazılarıdır. Bu renkli edebiyat dünyasında günümüzde de popülerliğini koruyan ve fazlaca okunan şairlerin çoğu İkinci Yeni akımına mensuptur.

İkinci Yeni Akımı Nedir?

 İkinci Yeni akımı Edip Cansever, Turgut Uyar, Ece Ayhan, Sezai Karakoç, İlhan Berk ve Cemal Süreya gibi önemli şairleri içinde barındıran bir edebiyat akımıdır. 1940’lı yılların Toplumcu Gerçekçi akımına ve Garip akımına tepki olarak ortaya çıkmıştır. Garip akımı anlam açıklığına önem verirken İkinci Yeni akımı bunun tam tersi şekilde anlam kapalılığını ön plana koyar. Cemal Süreya, biçimi önemsemenin gerekli olduğunu söylemiştir. Garip akımının zamanla kendisinden uzaklaşıp yozlaşma içerisine girdiği için İkinci Yeni akımının doğduğu düşünülür. Bu şairlerin yazdığı şiirleri okuyan kişinin okuduğunu anlamlandırabilmesi için genel kültür seviyesinin yüksek olması gerekmektedir.

 İkinci Yeni Şiirinin Temaları

 Yenilmişlik, yalnızlık, boşlukta kalma ve bezmiş ruh hali bu şiir akımında en çok görülen temalarıdır. Halktan çok uzak olan bu şiir akımı Servet-i Fünun akımı ile benzerlik göstermektedir ve halk edebiyatından çok uzaktır. Bu akım savaş sebebiyle oluşan yoksulluk, ülke siyasetinin dayatması sonucu yalnızlaşan ve kendini ifade edemeyen aydınların tarzına yakındır. Üstü kapalı bir anlatımla ve kilitli bir dille yazarlar. Kendi içlerinde bir dil dünyası kurarlar. Yazdıkları şiirleri anlamlandırmak için yeterli bilgi sahibi, kültürlü ve donanımlı bir insan olmak gerekmektedir.

 İkinci Yeni Akımının Genel Özellikleri

 İkinci Yeni şiiri sıradan olmayan bir anlatım kullanır ve imgelere mümkün olduğunca yer verir. Bu durum edebi sanatlara özgürlük tanır. İkinci Yeni akımına mensup şairler insanı, doğayı, dış görünüşü soyutlayarak aktarmışlardır. Onların fikirlerine göre şiirde öyküleme bulunmamalıdır. Bu sebeple şiirlerinde konu bulunmaz ve olaya yer verilmez. Sanat için sanat anlayışında yazmışlardır ve toplumsal olayları şiirin dışında tutmayı tercih etmişlerdir. Şiir için anlam bütünlüğüne gerek duymamışlardır. Ahlaki konuları şiirin dışında bırakmayı tercih etmişlerdir. Şiirde ölçü ve ahenk yerine musikiye ve anlatımdaki zenginliğe önem vermişlerdir.

 İkinci Yeni Akımının Önemli Temsilcileri

 İkinci Yeni akımında şiir yazan bir sürü şair vardır. En önemli ve en bilindikleri ise şu şairlerdir:

  • Edip Cansever
  • Ece Ayhan
  • Turgut Uyar
  • İlhan Berk
  • Ülkü Tamer
  • Sezai Karakoç
  • Cemal Süreya

 İkinci Yeni akımında yazan en popüler şair, Cemal Süreya’dır. İkinci Yeni akımı, Üvercinka adlı eserle birlikte başlamıştır.

Hakkında Tolwon.Com

İnsanların en hayırlısı insanlara faydası olandır. Türk Edebiyatına dair her şey tolwon.com 'da sizleri bekliyor..

İlginizi Çekebilir!

kpss genel kültür

Kpss Genel Kültür Soruları Nasıl Çözülür

Kpss Genel Kültür Soruları Nasıl Çözülür, Devlet memuru olmak için önümüzde bulunan engel KPSS… Kimine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir