turk sair
Türk Şair

Hangi Türk Şair Şiirlerinde Sevgililerinin Adını Kullanmıştır?

Hangi Türk Şair Şiirlerinde Sevgililerinin Adını Kullanmıştır? Türk şairleri, ilanı aşk etmek veya sevgililerine, eşlerine sevgi gösterisinde bulunma adı altında. Şiirlerinde isimlerinden, gözlerinden, saçlarından bahsetmiştir.

Sevgililerinin Adını Şiirlerinde Kullanan İlk Şairimiz Kimdir?

 Şiirlerine sevgilisinin adını ilk kullanan şairimiz Karacaoğlan’dır. 17. Yüzyıl âşık edebiyatı şairi olan Karacaoğlan’ın hemen hemen tüm şiirleri aşk ve tabiat üzerine kuruludur. Karacaoğlan’ın kendi asıl adı hakkında bir bilgi bulunmasa da şiirlerinde yer verdiği aşkı Elif’in adı yüzyıllar sonrasına bile taşınmıştır. Karacaoğlan’ın Elif’i ile başlayan sevgiliye şiir yazma akımı daha sonralarda da devam etmiştir. Atilla İlhan, Ümit Yaşar Oğuzcan gibi sevdiği kadınların adını şiirlerinde cesurca kullanabilen şairlerin yanı sıra, Özdemir Asaf’ın Lavina’sı, Abdürrahim Karakoç’un Mihriban’ı da gerçek isimleriyle olmasa bile şairlerin şiirlerinde yer almıştır. Hatta Sezai Karakoç gibi sevdiği kadının gerçek adını şiirlerinin içinde gizleyen şairler de yok değildir.

karacaoglan
karacaoglan

Sevgilisinin Adını Şiirlerinde İlk Defa Geçiren Karacaoğlan’ın Aşkının Hikayesi

 Karacaoğlan kendi obasında bir kızı sevdi, Karaca Kız’dı adı. Gel zaman git zaman aşkı gönlüne sığmaz olmuştu, evlenmek istedi kızla ama nafile, vermedi babası. Saz çalan aklı bir karış havada gence kız mı verilir diyerek karşı çıktı. Elinde sazı gönlünde Karaca Kız’a sevdası yurdunu terk edip yollara düştü Karacaoğlan. Yolda rastladığı obada misafir olarak kalmaya başladı, obadaki kızlar çok sevdi Karacaoğlan’ı ama onun hem gözü hem gönlü Karaca Kız’a benzeyen bir kıza takılmıştı. İşte Türk şiirinde adı ilk kez geçen Elif’ti bu kız. İmkansız sevdasından kaçarken âşık olduğu kadındı Elif. Karacaoğlan’ın gönlündeki yarasını dindirip mezarlıkta çiçekler açtıran aşkıydı bu kız.

Sevgilisinin Adını Şiirlerinde Geçiren Şairler

 Aşkını ve sevdiği kadının adını şiirlerinde hiç saklamadan kullanan şairimiz Atilla İlhan ve onun Paris’te bırakmak zorunda kaldığı sevgilisi Maria. İçinde hasretin ve sevdanın buram buram koktuğu bir Atilla İlhan şiiri olan Maria Missakian istenmeyen bir vedanın ardından kaleme alınmış. Ümit Yaşar Oğuzcan’da Atilla İlhan gibi şiirinde sevdiği kadının ismini vermiş gibi gözükse bile, oda çoğu Türk şairi gibi sevgilisinin gerçek adını kullanmaya cesaret edememiş. Maalesef şuan bile Ümit Yaşar Oğuzcan’ın aklından çıkmayan aşkı Ayten’in ne gerçek ismi ne de kim olduğu bilinmemektedir. Ahmet Muhip Dıranas’ın hem çocukluk aşkı hem de komşusu olan Fahriye Abla’nın ismi de Türk şiirinde kendine yer edinmiştir.

Sevgilisinin Adını Şiirlerinde Saklayan Şairler

 Sevdiği kadının ismini şiirinde en güzel saklayabilen şair şüphesiz ki Sezai Karakoç’tur. Onun Mona Rosa şiirinde bahsettiği kadının gerçek ismi, şiirin kıtalarının ilk harflerini birleştirdiğinizde karşınıza çıkan isimdir, Muazzez Akkaya. Biraz genel kültür biraz da şiir bilgisine sahip her insanın bildiği Mihriban şiirini okumamışsanız bile bir kez olsun duymuşsunuzdur, zira şiir bestelenip çok sanatçı tarafından seslendirilmiştir. Şimdilerde dilimize dolanan o türkü, Abdürrahim Karakoç’un gerçek adını kendine sakladığı gençlik aşkı Mihriban’a yazdığı şiirdir.

Hakkında Tolwon.Com

İnsanların en hayırlısı insanlara faydası olandır. Türk Edebiyatına dair her şey tolwon.com 'da sizleri bekliyor..

İlginizi Çekebilir!

kpss genel kültür

Kpss Genel Kültür Soruları Nasıl Çözülür

Kpss Genel Kültür Soruları Nasıl Çözülür, Devlet memuru olmak için önümüzde bulunan engel KPSS… Kimine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir